1. Home
  2. Onderzoek
  3. Gezonde voeding en gezond leven

Onderzoeks- groep Gezonde voeding en gezond leven

De onderzoeksgroep Gezonde voeding en gezond leven van HAS green academy heeft de ambitie om met praktijkonderzoek – gekoppeld aan opleidingen, cursussen en adviestrajecten - een belangrijke bijdrage leveren aan het doel: ‘Een gezond leven – je hele leven lang’.

Gezonde_voeding

Over de onderzoeksgroep

Doelen

Om onze bijdrage aan ‘Een gezond leven – je hele leven lang’ te realiseren willen we in 2030 de volgende doelen bereikt hebben:

  • HAS green academy is in Zuid-Nederland hét expertisecentrum voor toegepast en praktijkgericht onderzoek op het thema ‘gezonde voeding en gezond leven’ – dankzij intensieve samenwerking van onderwijs, onderzoek en externe partners.

  • Er is een toename van het aanbod aan gezonde voeding.

  • Meer mensen kiezen voor een gezond voedingspatroon.

  • HAS green academy heeft met samen met andere kennisinstellingen, overheden en bedrijven strategische allianties gevormd die bijdragen aan het bereiken van de doelstelling ‘Een gezond leven – je hele leven lang’.
Onderzoekslijnen
Voor de onderzoeksgroep ‘Gezonde voeding en gezond leven’ hebben we 3 onderzoekslijnen met onderliggende onderzoeksvragen vastgesteld waarbinnen gericht en intensief onderzoek gedaan wordt: 
  • Voedselproducten: Wanneer is een voedingsmiddel (product) gezond en hoe ondersteunen gezonde voedingsmiddelen een gezond leven? Denk aan onderzoek naar de ontwikkelingen rondom de Nutriscore. Maar ook: welke ingrediënten bepalen wat gezonde voeding is? Wat zijn meetbare e­ffecten voor de consument?

  • Consumentengedrag: Hoe ondersteunen we consumenten in het algemeen en specifieke doelgroepen in het bijzonder om gemakkelijker tot keuzes voor gezonde voeding en gezond leven te komen? Denk aan onderzoek naar ‘voedselvaardigheden’ van de consumenten: wat weten zij eigenlijk van voedsel en is dat genoeg om een gezonde keuze te maken? Hoe ontwikkelen en testen we aantrekkelijke concepten die een gezond voedselpatroon ondersteunen?

  • Voedselomgeving: Welke innovatieve concepten en interventies in de voedselomgeving kunnen hieraan bijdragen? Denk aan onderzoek naar het bereiken van consumenten die over onvoldoende mogelijkheden beschikken om zelf vorm te geven aan gezonder leven. Hoe kunnen we via inrichting van bijvoorbeeld supermarkten en kantines gezonde keuzes stimuleren? En hoe kunnen we het daadwerkelijke effect daarvan meten?  
Betrokken lectoraten

De volgende lectoraten zijn betrokken bij de onderzoeksgroep Gezonde voeding en gezond leven:

Lectoraat Eiwittransitie in Voeding

Lectoraat Groene Gezondheid

Lectoraat Voeding en Gezondheid

Partnerschappen en maatschappelijke rollen

Lectorenplatform Voedsel, Voeding & Gezondheid

Lectoren Annet Roodenburg en Herman Peppelenbos zijn lid van het lectorenplatform Voedsel, Voeding & Gezondheid.

De lectoren die samen het Platform Voedsel, Voeding en Gezondheid vormen, werken vanuit verschillende invalshoeken aan voedselvraagstukken. Deze vraagstukken hebben allemaal te maken met beschikbaarheid en toegankelijkheid van duurzaam, veilig en gezond voedsel voor iedereen. De betrokken lectoren willen samen het praktijkgericht onderzoek rond voedsel, voeding en gezondheid versterken en de resultaten maatschappelijk breder uitdragen.

Gerelateerde opleidingen

Neem contact op

Projecten uitgelicht

  • FavaFerment

    FavaFerment

    Het project FavaFerment waar het lectoraat Eiwittransitie in voeding namens HAS green academy bij betrokken is, richt zich op het gebruik van fermentatie als een biotechnologische oplossing om de sensorische kwaliteit van plantaardige producten en ingrediënten te verbeteren.

  • darmonderzoek

    Promotie- onderzoek over effect groente op prediabetes in de darm

    Docentonderzoeker Rianne Jansen van HAS green academy is op 1 september 2025 via de Promotiebeurs voor Leraren van het NWO gestart met een promotieonderzoek gericht op het effect van groenteconsumptie op prediabetes in de darm. Zij doet dit vanuit het lectoraat Groene Gezondheid.

  • Voedsel-verspillings platform: FoodWaste Wijsheid

    FoodwasteWijsheid is het platform voor mbo- en hbo- docenten om voedselverspilling in samenwerking met praktijkpartners aan te pakken. Ontdek inspirerend lesmateriaal, deel kennis en werk samen aan échte oplossingen. Zo dragen we bij aan SDG 12.3: 50% minder voedselverspilling vóór 2030!

  • Eiwit van Columbus

    Peulvruchten, zoals veldbonen en lupine, zijn belangrijk voor de eiwittransitie en dragen bij aan duurzame landbouw. Een sterker businessmodel ontwikkelen voor de teelt van Nederlandse peulvruchten, is dan ook het doel van dit tweejarige onderzoeksproject van bedrijven en hogescholen.

  • PlantWaardig

    De wereldbevolking groeit gestaag. Al die mensen moeten gevoed worden binnen de grenzen van onze planeet. De vraag naar plantaardige eiwitten stijgt. Daarmee neemt ook de vraag naar plantaardige vleesvervangers toe. Die vleesvervangers dienen makkelijk te gebruiken zijn en dicht bij traditionele vleesproducten te blijven. Tegelijkertijd is voedselveiligheid een cruciale factor in de ontwikkeling van deze alternatieven.

  • logo

    Programma Gezonde Leefomgevingen

    De komende jaren werken HAS green academy en Avans Hogeschool samen met publieke en private partners aan praktijkgericht onderzoek naar een gezonde leefomgeving die als prettig wordt ervaren, uitnodigt tot gezond gedrag en een zo laag mogelijke druk heeft op de gezondheid.

  • groente en fruit

    De Waarde(n) van Groenten en Fruit

    Het lectoraat Groene Gezondheid heeft met 12 bedrijven en 3 kennisinstellingen samengewerkt aan een betere onderbouwing van het effect van nutriënten op het lichaam en de gezondheidswaarde van versproducten.

  • gereedschapskist

    Gereedschapskist voor gezonde productontwikkeling

    Het lectoraat Voeding en Gezondheid vult een gereedschapskist met tools om het bedrijfsleven te helpen met productinnovaties die verleiden tot gezondere keuzes en aansluiten bij de behoeften van de consument of speciale doelgroepen.

Afleveringen van Onderzoekspodcast Hart voor Groen over gezonde voeding en gezond leven

#35 - Food Changing Moments - met Floortje Kanits en Antien Zuidberg

Deze aflevering staat in het teken van food changing moments. Dit zijn de momenten in je leven waarop je blik op voeding voorgoed verandert en waardoor je voortaan anders gaat eten of anders met eten omgaat. Momenten die als een rode draad door ons praktijkgericht onderzoek lopen. Op het Hart voor Groen Kennisevent van de onderzoeksgroep Gezonde voeding en gezond leven op 25 juni stond dit thema centraal. We praten er in onze podcast graag verder over door.  

Aan tafel zitten 2 gasten: lector Antien Zuidberg en docentonderzoeker Floortje Kanits. We hebben het over hun eigen food changing moments, over de rol die deze momenten spelen in hun onderzoeksprojecten én hoe zij deze momenten bij consumenten trachten te stimuleren ten gunste van gezondheid en duurzaamheid.  

#34 – Ruimte maken voor praktijkgericht onderzoek – met Thijs Simons, Maaike Spuij en Ellen Weerman

Deze aflevering staat in het teken van de mogelijkheden die er in Nederland zijn om hogescholen sterker te positioneren als kennisinstelling. Zo krijgt praktijkgericht onderzoek de kans een waardevolle bijdrage te leveren aan grote maatschappelijke opgaves zoals het gezonder en duurzamer maken van onze leefomgeving. Eén van de manieren om daaraan te werken is door onderzoeksprogramma’s te subsidiëren en nauw samen te werken met een veelheid aan partners.  

Aan tafel zitten 2 gasten van Regieorgaan SIA: themacoördinator Thijs Simons en programmamanager Maaike Spuij. Daarnaast schuift ook HAS green academy lector Ellen Weerman aan. Regieorgaan SIA financiert onderzoek en stimuleert samenwerking tussen hogescholen, het bedrijfsleven en publieke instellingen. En het heeft een wat stoffig imago. Maar is dat wel terecht?  

Thijs en Maaike bewijzen in hun gesprek met host Florieke Koers het tegendeel. Ze vertellen met verve over hoe zij werken aan méér ruimte voor praktijkgericht onderzoek in Nederland en hoe zij lectoren zoals Ellen Weerman van HAS green academy helpen onderzoek te doen dat daadwerkelijk impact heeft op de samenleving en de thema’s van nu.  

Meer informatie over onderzoek bij HAS green academy

Meer informatie over Regieorgaaan SIA.

 

#33 – Duurzaam gedrag stimuleren – met Stas Vugts en Tijs Timmerman

Deze aflevering staat in het teken van het stimuleren van duurzaam gedrag gericht op zowel organisaties als mensen en de rol van communicatie daarin. Vanuit de HAS richten we ons specifiek op duurzaam en ook gezond voedselkeuzegedrag. We werken samen met allerlei partners, zoals de Hogeschool Utrecht.

Een bijzondere samenwerking waarin vakgebieden als psychologie en marketing elkaar aanvullen en versterken. Te gast zijn docentonderzoeker Anastasia (Stas) Vugts van HAS green academy en lector Tijs Timmerman van de Hogeschool Utrecht.  

#31 - Consumentengedrag in de voedselomgeving - met Annet Roodenburg en John Dierx

Deze aflevering staat in het teken van het programma Gezonde Leefomgevingen. We gaan in op consumentengedrag in de voedselomgeving. We bespreken verschillende facetten die een positieve gedragsverandering bij consumenten bewerkstelligen. In andere woorden: die hen gezonder laten kiezen in bijvoorbeeld de supermarkt. Aan tafel zitten lectoren Annet Roodenburg van HAS green academy en John Dierx van Avans Hogeschool. Het programma wordt gefinancierd vanuit een SPRONG-subsidie van Regieorgaan SIA. 

#29 – Voeding en eetsnelheid - met Sylvie Huybers en Annet Roodenburg

Deze aflevering staat in het teken van onze eetsnelheid en de invloed ervan op de hoeveelheid calorieën die we binnenkrijgen. Het lectoraat Voeding en Gezondheid participeerde in het onderzoeksproject RESTRUCTURE.

In dit project werd duidelijk dat hoe sneller je eet, hoe meer calorieën je binnenkrijgt. Met op de lange termijn mogelijk overgewicht tot gevolg. Deze eetsnelheid kun je op verschillende manieren beïnvloeden. Als consument, maar ook als producent.

#28 – HAS Ethische Advies Commissie met Joost Linschooten en Martin Perescis

Enkele jaren terug hebben we bij HAS green academy de HAS Ethische Advies Commissie (HEAC) ingesteld. Deze commissie helpt studenten en medewerkers zich bewuster te zijn van hoe ze ethisch kunnen handelen in zowel onderwijssituaties als onderzoeksprojecten. Dit draagt bij een betere onderzoekskwaliteit én wetenschappelijke integriteit. Maar wat betekent dat precies? Docentonderzoekers Joost Linschooten en Martin Perescis zijn beiden lid van deze commissie en zijn in deze aflevering te gast.

#26 Consumentenonderzoek op locatie – met Antien Zuidberg en Theo Toering

Deze aflevering staat in het teken van verschillende onderzoeksprojecten die HAS green academy samen met Bamboo Brands uitvoert binnen het Consumer Behaviour Lab. Dit lab heeft als doel start-ups en scale-ups te helpen succesvolle innovaties te realiseren op basis van écht consumentengedrag. Want 80% van de innovaties zijn binnen een jaar alweer uit het winkelschap verdwenen. Betrouwbaar consumentenonderzoek op locatie is één van de oplossingen om dit te veranderen. Aan tafel zitten lector Antien Zuidberg van HAS green academy en Theo Toering, oprichter en directeur van Bamboo Brands. 

Meer informatie over het Consumer Behaviour Lab: https://consumerbehaviourlab.nl/  

#24 Transitie duurzaam voedselsysteem – met Frederike Praasterink en Herman Peppelenbos

In deze aflevering staat helemaal in het teken van het recent afgeronde onderzoekprogramma ‘Transitie naar een duurzaam voedselsysteem’. Een breed consortium heeft de afgelopen 4 jaar onder de vlag van de Nationale Wetenschapsagenda aan dit nationale onderzoeksprogramma gewerkt met HAS green academy als penvoerder.

Het is het eerste transdisciplinaire consortium in Nederland dat aan de transitie van het voedselsysteem als geheel werkte. En dat ook nog met een hbo-instelling als trekker. Daarom bespreken we niet alleen de resultaten van het project, maar delen ook ervaringen over het proces. Te gast zijn lectoren Frederike Praasterink van het lectoraat Future Food Systems en Herman Peppelenbos van het lectoraat Groene Gezondheid.

#21 Onderzoekscoalitie CoE Groen - met Olivier Bello, Monique de Knegt en Susan Martens

In deze aflevering zoomen we in op het Centre of Expertise Groen, kortweg CoE Groen. Dit is een onderzoekscoalitie bestaande uit: 

  • HAS green academy,
  • Hogeschool Van Hall Larenstein,
  • Aeres Hogeschool en
  • Hogeschool Inholland.

Te gast zijn programmamanager Olivier Bello en business developers Monique de Knegt van HAS green academy en Susan Martens van Hogeschool van Hall Larenstijn. 

De samenwerking richt zich enerzijds op het uitvoeren van praktijkgericht onderzoek en anderzijds op de organisatie van het proces dat dergelijke onderzoeksprojecten doorlopen. 

Met het CoE Groen bundelen de 4 Nederlandse groene hogescholen hun krachten om de bijdrage die zij elk leveren aan het oplossen van grote maatschappelijke vraagstukken in de sectoren agro, food en leefomgeving te vergroten. En dit doen zij natuurlijk samen met studenten, docenten en partners uit het werkveld en van de overheid.

#19 Eiwitinname en ouderen - met Amely Verreijen en Joost Linschooten

In deze aflevering zoomen we in op het thema eiwitinname en ouderen. Te gast zijn docentonderzoekers Amely Verreijen en Joost Linschooten van het lectoraat Voeding en Gezondheid.

Mensen van boven de 65 krijgen vaak niet voldoende eiwit binnen. Dat is over het algemeen wel bekend, maar toch zijn veel van hen zich daar niet van bewust. Ze kunnen daardoor zelfs ondervoed raken. Daarnaast eten ouderen vooral dierlijke eiwitten. Minder duurzaam dus. Het zijn 2 vraagstukken die samenkomen in het onderzoek van Amely en Joost. Aan bod komen onder meer de onderzoeksprojecten Duurzaam Eiwitwijs en 2Eat.

#13 Campagne voedselverspilling - met Antien Zuidberg, Elseline Schouten en Steven ten Cate

In deze aflevering staat het thema voedselverspilling centraal. ‘Als je niet kan, meld het dan: jouw eetafmelding vermindert onze voedselverspilling’.

Dat is de slogan van een campagne tegen voedselverspilling die HAS green academy op de Opening van het Studiejaar heeft gelanceerd. Onder de campagne ligt een onderzoek van het lectoraat Design Methoden in Food, uitgevoerd in samenwerking met Appèl Catering en de bedrijfsvoering van de HAS.  

In deze aflevering ontdek je wat deze campagne inhoudt, wat voor onderzoek er gedaan is door studenten en welke activiteiten je de komende tijd kunt verwachten. Te gast zijn lector Antien Zuidberg, manager Elseline Schouten van HAS Services en accountmanager Steven te Cate van Appèl.

#4 Gezonde voeding versus gezond leven - met Stefanie van Mook en Liesbeth Velema

In deze aflevering hebben we het over het in kaart brengen en verbeteren van het voedselaanbod én de rol van het bedrijfsleven daarin. Te gast zijn lector Voeding en Gezondheid Annet Roodenburg en een vierdejaars student Food Technology van HAS green academy. Aan bod komt onder meer de minor Creating a healthy food environment.

#3 Verbeteren voedselaanbod – met Annet Roodenburg en student Food Technology

In deze aflevering hebben we het over het in kaart brengen en verbeteren van het voedselaanbod én de rol van het bedrijfsleven daarin. Te gast zijn lector Voeding en Gezondheid Annet Roodenburg en een vierdejaars student Food Technology van HAS green academy. Aan bod komt onder meer de minor Creating a healthy food environment.

#2 De keuzevrijheid van de consument – met Antien Zuidberg en Willemijn Vermeer

In deze aflevering hebben we het over de keuzevrijheid van de consument. Want hoe vrij is de consument eigenlijk écht als het gaat om de keuzes die hij maakt? Kun je nog kiezen voor gezond voedsel als 80% van het voedselaanbod ongezond is? Lector Antien Zuidberg van het lectoraat Design Methoden in Food HAS green academy en hoofddocent en onderzoeker Willemijn Vermeer van de Hogeschool van Amsterdam zijn te gast. Aan bod komt onder meer het onderzoeksproject Mbo-student in actie voor meer plantaardig voedsel.

#1 Onze voedselomgeving – met Amely Verreijen en Herman Peppelenbos

In deze eerste aflevering bespreken we hoe het eigenlijk gesteld is met onze voedselomgeving en hoe deze de afgelopen jaren is veranderd. Want de voedselomgeving heeft veel invloed op ons voedselkeuzegedrag. In deze aflevering zijn docentonderzoeker Amely Verreijen en lector Herman Peppelenbos van het lectoraat Groene Gezondheid van HAS green academy te gast. Aan bod komt onder meer het onderzoeksproject Campus van de Toekomst. 

Nieuws over onderzoek

  • Lector Floortje Kanits

    Floortje Kanits onderzoekt gezonde en duurzame schoollunches via hbo-postdoc

    pubDate
    18-06-2026

    HAS green academy heeft een subsidie ontvangen binnen de regeling Financiering hbo-postdoc van Regieorgaan SIA. Dankzij deze subsidie start Floortje Kanits per 1 september 2026 als hbo-postdoconderzoeker met een meerjarig praktijkgericht onderzoek naar gezondere en duurzamere lunches op de basisschool.

  • Podcast Hart voor Groen: docentonderzoeker Stas Vugts en lector Tijs Timmerman

    Podcast Hart voor Groen: docent­onderzoeker Stas Vugts en lector Tijs Timmerman

    pubDate
    22-04-2026

    Aflevering 33 staat in het teken van het stimuleren van duurzaam gedrag gericht op zowel organisaties als mensen en de rol van communicatie daarin. Vanuit HAS green academy richten we ons specifiek op duurzaam en ook gezond voedselkeuzegedrag. We werken samen met allerlei partners, zoals de Hogeschool Utrecht. Een bijzondere samenwerking waarin vakgebieden als psychologie en marketing elkaar aanvullen en versterken.

  • Podcast Hart voor Groen: lectoren Annet Roodenburg en John Dierx over consumenten­gedrag in de voedselomgeving

    pubDate
    08-01-2026

    Aflevering 31 staat in het teken van het programma Gezonde Leefomgevingen. We bespreken verschillende facetten die een positieve gedragsverandering bij consumenten bewerkstelligen. In andere woorden: die hen gezonder laten kiezen in bijvoorbeeld de supermarkt. Aan tafel zitten lectoren Annet Roodenburg van HAS green academy en John Dierx van Avans Hogeschool. Host Florieke Koers praat met hen onder meer over de verhouding tussen gezondheid en economie in ons voedselsysteem en hoe je die verhouding kunt veranderen ten gunste van gezondheid. Ook hebben ze het over hoe kun je mensen minder vlees laten eten. Je kunt aan verschillende knoppen draaien om mensen gezonder te laten kiezen en ook duurzamer. En dat is nog lang niet alles…

  • plant protein

    Project PLENTY van start: méér eiwitrijke voedsel- innovaties naar de consument

    pubDate
    15-09-2025

    Hoe zorgen we ervoor dat duurzame, eiwitrijke voedselinnovaties écht hun weg vinden naar het bord van de consument? Dat is de centrale vraag binnen het PLENTY-project. Op 11 september ging het onderzoeksproject PLENTY officieel van start met een inspirerende bijeenkomst vol kennisdeling, praktijkcases en plantaardige proeverijen.